Budowa domu

Kategorie

Wpisy

O serwisie

Każdy dom, aby można było wybudować musi mieć solidny fundament. Na samym początku budowy fundamentów trzeba wykonać ich obrys wyznaczając punkty orientacyjne. Takie punkty wyznaczy nam na działce geodeta. W projekcie budowlanym ustalone są głębokości wykopów pod fundament. Wpływ na taką głębokość ma wiele czynników. Wykop będzie większy jeśli dom będzie posiadał piwnicę. Ma znaczenie także nośność gruntów i poziom na jakim pojawi się woda. Trzeba również brać pod uwagę tak zwaną strefę przemarzania. Biorąc pod uwagę te czynniki można ustalić na jakiej głębokości można będzie kopać fundamenty. W większości miejsc w Polsce taka strefa przemarzania wynosi do jednego metra. Budując dom bez piwnicy zawsze fundament musi się znaleźć poniżej tej strefy przemarzania.

Jakie tynki trzeba wykonać w domu

Jakie tynki trzeba wykonać w domu Ukończeniem domu są między innymi tynki. Jakie trzeba położyć? Po tym jak porozkładamy instalacje w całym domu można zaczynać układać tynki. Trzeba wcześniej zabezpieczyć instalacje i dokładnie posprawdzać, czy wszystko zostało położone tak jak należy. Najpierw wylewamy szlichty i dopiero potem tynkujemy ściany. Wylewka powinna być dobrej jakości. Jeżeli będzie byle jak położona przyszłe posadzki mogą nam pękać podczas chodzenia. Tynki trzeba umiejętnie dobrać nie tylko ze względu na ich wygląd, ale trzeba je dopasować do klimatu jaki będzie w poszczególnych pomieszczeniach. Na podłogi wylewa się cementowe podkłady. Są one odporne na wilgoć. Szlicht po wylaniu zaciera się, aby go wyrównać specjalną packą. Wewnątrz budynku najczęściej kładzie się na ściany tynki gipsowe. Mamy jeszcze do wyboru tynki wapienne i cementowo wapienne. Te trzy rodzaje wykorzystywane są w budownictwie. Najłatwiej kładzie się tynki gipsowe. Nie są jednak odporne na wodę i wilgoć, dlatego też nie nadają się ani do kuchni, ani też do łazienki i toalety. W przypadku tynków cementowych są one odporne na wilgoć i stosuje się je właśnie w łazienkach i kuchniach, gdzie jest bardziej wilgotno niż w pozostałej części domu. Jeszcze lepsze do łazienki będą tynki cementowo wapienne, które poza tym, że są odporne na wodę, to jeszcze są paroprzepuszczalne. Nawet podczas kąpieli ściana będzie sucha i zabezpieczona przed wilgocią.

Coraz bliżej końca

Coraz bliżej końca Po postawieniu ścian i dachu koniec budowy domu jest coraz bliższy. Czwartym etapem budowy domu jest położenie wszystkich instalacji i suchych tynków. Prace jakie należy wykonać na tym etapie budowy domu to wykonanie wszystkich instalacji wewnątrz budynku, ale bez montażu urządzeń. Trzeba w całym domu wykonać tynki i szlicht. Powinniśmy także uporządkować naszą działkę. Trzeba powynosić zbędne elementy, aby zapanował porządek dookoła domu. Jeżeli będziemy grodzić jest to najlepszy moment. Należy także pamiętać, aby zabezpieczyć budowę przed zimą. Koniecznie trzeba pozastawiać otwory drzwiowe i okienne, a także opróżnić wodę z instalacji. Jeżeli zostawimy wodę w rurach od centralnego może zamarznąć i tym samym doprowadzić do popękania rur. Na tym etapie budowy domu będzie nam potrzebna pomoc elektryka, instalatora sanitarnego i gazowego, a także będziemy musieli zatrudnić ekipę, która położy nam tynki i szlicht. Nie możemy zapomnieć również o kominiarzu, aby sprawdził, czy wybudowany komin jest odpowiedni. Nadzór budowlany będzie sprawdzał instalacje, czy są bezpieczne. Sprawdzi także przewody dymowe i wentylacyjne. Jeśli wszystko będzie w porządku da nam wpis do dziennika budowy. Z elektrykiem musimy uzgodnić w jakich miejscach znajdą się gniazdka, a z hydraulikiem, miejsca gdzie będą punkty wody. Jeśli nie będziemy mieć podłączonego gazu odpadnie nam zatrudnienie ekipy, która ten gaz nam podłączy.