Budowa domu

Kategorie

Wpisy

O serwisie

Każdy dom, aby można było wybudować musi mieć solidny fundament. Na samym początku budowy fundamentów trzeba wykonać ich obrys wyznaczając punkty orientacyjne. Takie punkty wyznaczy nam na działce geodeta. W projekcie budowlanym ustalone są głębokości wykopów pod fundament. Wpływ na taką głębokość ma wiele czynników. Wykop będzie większy jeśli dom będzie posiadał piwnicę. Ma znaczenie także nośność gruntów i poziom na jakim pojawi się woda. Trzeba również brać pod uwagę tak zwaną strefę przemarzania. Biorąc pod uwagę te czynniki można ustalić na jakiej głębokości można będzie kopać fundamenty. W większości miejsc w Polsce taka strefa przemarzania wynosi do jednego metra. Budując dom bez piwnicy zawsze fundament musi się znaleźć poniżej tej strefy przemarzania. regulator wzrostu Most reliable microcement contractor in United Kingdom

Jakie schody do przyszłego domu?

Jakie schody do przyszłego domu? Jeśli w planach mamy budowę domu piętrowego warto już na etapie planowania wybrać i przekalkulować jakie schody będą najkorzystniejsze dla nas. Pytanie o kształt i rodzaj wykonania schodów padnie zapewne już na etapie projektowania przyszłego domu, a jeśli nie to na pewno gdy budowa będzie w trakcie. To jaki materiał wybierzemy jest dość istotne zarówno ze względów estetycznych jak i finansowych. Na rynku istnieje wiele materiałów z których mogą powstać schody. Do najbardziej popularnych należą beton, drewno i stal. Betonowe schody będą najtańsze w wykonaniu, ale również najmniej estetyczne dlatego do kosztów trzeba będzie doliczyć koszt ewentualnego obicia schodów. Z reguły stosuje się obicia z drewna lub można kupić gotowe stopnie drewniane, które następnie przytwierdzamy do betonowych schodów. Należy wziąć pod uwagę, że takie obicie będzie tyle samo o ile nie więcej niż same schody dlatego zakładają budowę schodów betonowych od razu trzeba doliczyć koszt obicia. Drugi materiał z którego można wykonywać schody to metal. Takie schody zamawia się u firm specjalizujących się tylko w tej dziedzinie. Koszt będzie wyższy niż schody betonowe ale na pewno niższy niż te z drewna. Minusem tych wykonanych ze stali jest to, że nie koniecznie pasują to wszystkich wnętrz. Ostatnim rozwiązaniem do budowy schodów jest drewno, które jest zdecydowanie najdroższym surowcem jednak schody wykonane z tego materiału są niezwykle efektowne i pasują do większości wnętrz. Niestety koszt dobrze wykonanych schodów to w większości około kilkunastu tysięcy złotych. Dodatkowo warto nadmienić, że wykonanie drewnianych schodów z reguły trzeba zlecić firmie specjalizującej się tylko w produkcji schodów.

Schody i stropy

Schody i stropy Budowa schodów i stropów to kolejny z etapów budowy domu. Stropy są niczym innym jak czymś co dzieli dany budynek na kondygnacje. Mają one za zadanie w poziomie usztywnić całą konstrukcję domu. Dzielą one poszczególne piętra budynku od siebie. Bez nich nie udało by się postawić żadnego domu. Są niezbędne, aby można było pozalewać posadzki. Mamy do wyboru między innymi stropy monolityczne. Projektuje się je dla danego budynku. Architekt musi ustalić jak będzie ułożone zbrojenie i określić jaka będzie nośność całego budynku. Ekipa, która będzie się tym zajmować musi być wykwalifikowaną ekipą. Musza znać przepisy budowania i wiedzieć w jaki sposób mają zostać wykonane stropy. Po wylaniu betonu musi on odleżeć co najmniej miesiąc, aby się w odpowiedni sposób utwardzić. Dopiero wtedy można budować kolejne piętra budynku. W domach jednorodzinnych najczęściej wykorzystywane są stropy gęstożebrowe. Są o wiele łatwiejsze w budowie i tym samym szybciej się je uda zrobić. Co do schodów można je zacząć konstruować w momencie, kiedy będzie wykonany strop. Do niego mocuje się pręty zbrojeniowe, aby można było umocować do nich żelbetonowe schody. Potrzebne są do tego deski, aby można było ułożyć konstrukcję schodów. Dopiero po ich ułożeniu można je zalać betonem. Deski powinny utrzymywać schody co najmniej miesiąc, aby mogły dobrze wyschnąć i się utwardzić.