Budowa domu

Kategorie

Wpisy

O serwisie

Każdy dom, aby można było wybudować musi mieć solidny fundament. Na samym początku budowy fundamentów trzeba wykonać ich obrys wyznaczając punkty orientacyjne. Takie punkty wyznaczy nam na działce geodeta. W projekcie budowlanym ustalone są głębokości wykopów pod fundament. Wpływ na taką głębokość ma wiele czynników. Wykop będzie większy jeśli dom będzie posiadał piwnicę. Ma znaczenie także nośność gruntów i poziom na jakim pojawi się woda. Trzeba również brać pod uwagę tak zwaną strefę przemarzania. Biorąc pod uwagę te czynniki można ustalić na jakiej głębokości można będzie kopać fundamenty. W większości miejsc w Polsce taka strefa przemarzania wynosi do jednego metra. Budując dom bez piwnicy zawsze fundament musi się znaleźć poniżej tej strefy przemarzania.

Gdyby nie formalności

Gdyby nie formalności Ilość formalności jakie trzeba załatwić przed budową domu jest naprawdę ogromna. Jeżeli chcemy wybudować dom nie możemy tego zrobić od tak. Musimy uzyskać na to pozwolenie. Biurokracja ma swoje prawa i bez niej nie możemy postawić, nawet maleńkiej ścianki naszego domu. Formalności związanych z budową domu nie da się pominąć. Przyjdzie nam chodzić po urzędzie gminy, starostwie, odwiedzać biura dostawy gazu i prądu, a także biura komunalne. Dopiero, kiedy odwiedzimy wszystkie te miejsca będziemy mogli starać się o zezwolenie na budowę. Nagroda na zakończenie tej męki formalnej jest bardzo duża. Dom, o którym każdy z nas marzy. Już przed kupnem działki warto wiedzieć jaki dom chcemy wybudować, aby się na tej działce zmieścił. Działka powinna spełniać kilka wymogów. Wybudowany na niej dom musi być odsunięty co najmniej cztery metry od każdego z sąsiadów i co najmniej sześć metrów od drogi. Jeśli graniczymy z lasem musimy się od niego odsunąć o dwanaście metrów. Do uzyskania pozwolenia na budowę będzie nam potrzebny projekt architektoniczny w trzech egzemplarzach. Oświadczenia dostawców gazu, wody i prądu, a także warunki jakie należy spełniać, aby podłączyć do budynku media. Projektant powinien również dołączyć kopie uprawnień jakie posiada, a także dowód, że dana nieruchomość należy do inwestora. Dopiero po uzbieraniu tych wszystkich dokumentów możemy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Koszty uzyskania pozwoleń na budowę domu

Koszty uzyskania pozwoleń na budowę domu Pozwolenia na budowę związane są z kosztami, warto wiedzieć na jakie trzeba się przygotować. Pierwszymi kosztami jakie poniesiemy uzyskując pozwolenie na budowę są opłaty związane z wypisem i wyrysem z planu zagospodarowania przestrzennego. Opłata za każdy z tych dokumentów jest w granicach około 50 złotych. W niektórych przypadkach będziemy potrzebować wypisu z księgi wieczystej. Taki wypis nie jest bardzo drogi i wynosi około 30 złotych. Należy jednak pamiętać, że wypis z księgi wieczystej jest ważny tylko jeden miesiąc i po tym czasie będziemy potrzebować nowego wypisu. Wyżej wymienione koszta nie są przerażające. Wydatki zaczynają się, kiedy zamawiamy u geodety mapę do celów projektowych. W zależności od tego jak duża jest działka taka mapa kosztuje w granicach 700 złotych za hektar. Mapa do celów projektowych obejmuje nie tylko naszą działkę, ale trzydzieści metrów z każdej jej strony, za które też trzeba zapłacić. Kolejnym z większych wydatków jest projekt budowlany. Jego cena wynosi około 2000 złotych w zależności od rodzaju domu. Do tego wszystkiego dochodzi opłata za nadzór budowlany w wysokości około 1500 złotych. Do wydatków należy doliczyć jeszcze koszty przygotowania projektów przyłączeń. Każda z instalacji kosztuje około 1000 złotych. Całkowity koszt uzyskania pozwolenia na budowę wynosi około 6000 złotych. Suma jest dosyć duża, ale takowe pozwolenie jest niezbędne, abyśmy mogli zacząć się budować.

Pozwolenia na budowę

Pozwolenia na budowę Pozwolenie na budowę to pierwszy etap jaki należy przejść, aby móc wybudować dom. Przed budową domu trzeba uzyskać na to wszelkie niezbędne zezwolenia. Trzeba przejść przez szereg formalności, aby móc uzyskać pozwolenie na budowę. Trzeba wybrać projekt. Może być on stworzony dla nas w sposób indywidualny lub możemy wybrać jeden z gotowych projektów jakie są dostępne w internecie. Zbieramy wszelką dokumentację jaka jest niezbędna, aby uzyskać takowe zezwolenie. Musimy wybrać się do energetyki i podpisać umowę o przyłączenie światła i gazu, a także ustalić warunki przyłączenia wody i kanalizacji. Jeśli jest konieczność trzeba wybudować studnię. Musimy również zbadać grunt na, którym na stanąć dom. Nie zawsze jest to konieczne. Jeśli już uzyskamy pozwolenia musimy zgłosić rozpoczęcie robót budowlanych. W tym etapie będziemy potrzebować pomocy geodety, który stworzy dla nas mapę projektową oraz naniesie na nią wszystkie przyłącze. Niezbędny jest też architekt, który stworzy nam projekt naszego domu i będzie miał nadzór nad budową. Przyda się również pomoc geotechnika i wykonawców przyłączy. Nadzór budowlany nad naszym projektem będzie miał inspektor nadzoru inwestycyjnego. Musimy również zatrudnić kierownika budowy i wykonać kosztorys naszej inwestycji. Taki kosztorys może nam wykonać ekipa budowlana, jaką mamy zamiar zatrudnić do budowy naszego wymarzonego domu.