Budowa domu

Kategorie

Wpisy

O serwisie

Każdy dom, aby można było wybudować musi mieć solidny fundament. Na samym początku budowy fundamentów trzeba wykonać ich obrys wyznaczając punkty orientacyjne. Takie punkty wyznaczy nam na działce geodeta. W projekcie budowlanym ustalone są głębokości wykopów pod fundament. Wpływ na taką głębokość ma wiele czynników. Wykop będzie większy jeśli dom będzie posiadał piwnicę. Ma znaczenie także nośność gruntów i poziom na jakim pojawi się woda. Trzeba również brać pod uwagę tak zwaną strefę przemarzania. Biorąc pod uwagę te czynniki można ustalić na jakiej głębokości można będzie kopać fundamenty. W większości miejsc w Polsce taka strefa przemarzania wynosi do jednego metra. Budując dom bez piwnicy zawsze fundament musi się znaleźć poniżej tej strefy przemarzania.

Gdzie ulokować kotłownię?

Gdzie ulokować kotłownię? Miejsce ulokowania kotłowni w przyszłej nieruchomości jest bardzo istotnie, warto wziąć pod uwagę jakim paliwem będziemy palic i gdzie najlepiej ulokować kotłownie. Istnieją różne rodzaje paliwa do ogrzewania domu najbardziej popularny jest węgiel i eko groszek jednak coraz częściej sięga się po takie rozwiązania jak olej, gaz czy też drewno. W zależności od tego jakie wybierzemy ogrzewanie kotłownia będzie miała inne położenie. Miejsce gdzie będzie stał kocioł musi być znane zanim zacznie się budowa w większości przypadków kotłownie lokuje się w piwnicy ze względu na łatwość dostarczenia tam paliwa (w szczególności węgla). Wystarczy podczas budowy wykonać specjalne okno albo zsyp dzięki czemu węgiel albo eko groszek będzie trafiał bezpośrednio do kotłowni zaraz po dostawie. Warto pamiętać o odpowiedniej kubaturze pomieszczenia w zależności od rodzaju ogrzewania. Paliwa takie jak gaz i olej obsługiwane są przez trochę innego rodzaju piece niż węglowe dzięki czemu kotłownia może być w innych miejscach.np na strychu albo w specjalnym pomieszczeniu. Piec gazowy jest stosunkowo małych rozmiarów i nie powoduje zabrudzeń więc może być nawet na parterze w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu. Budowa takiej kotłowni ogranicza się do wstawienia drzwi i postawienia ścianki działowej. Istnieje jeszcze rozwiązanie w postaci kominka na drewno. Do wyboru mamy zwykły kominek albo taki z tzw. płaszczem wodnym. W przypadku kominka kotłownia z reguły znajduje się w salonie gdyż kominki estetycznie wyglądają. Wystarczy wydzielić odpowiednie miejsce na drewno i cieszyć się ogrzewaniem oraz jednoczesnym urokiem kominka. Niezależnie od tego jaki rodzaj ogrzewania wybierzemy decyzję o rozmieszczeniu kotłowni należy podjąć przed przystąpieniem do budowy.

Centralne ogrzewanie

Centralne ogrzewanie W każdym domu musi się znaleźć ogrzewanie. Trudno wyobrazić sobie dom bez żadnego ogrzewania. Latem ciepłą wodę można sobie zagrzać, ale w zimie nie da rady siedzieć w zimnym domu w kurtce. Rodzaj urządzeń grzewczych jakie zostaną zastosowane zależy od konkretnego domu jaki chcemy wybudować. Może być ogrzewanie z pieca, ale może też być ogrzewanie kominkowe. Do każdego potrzebne są zupełnie inne elementy. W największej liczbie domów stosuje się kotły gazowe. Koszta ogrzewania są dosyć niskie. Zarówno sam piec gazowy jak i kupno opału są dosyć tanie. Możemy kupić również kocioł olejowy i trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że będzie to dosyć duży zbiornik i musi być sporej wielkości kotłownia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Nie ma grzejników, a w domu jest ciepło i przyjemnie. Ogrzewana podłoga jest doskonałym rozwiązaniem w domach, gdzie są małe dzieci. Mogą bawić się na podłodze i zawsze będą miały na niej ciepło. Bardzo ważne jest, aby zaprojektować taką kotłownię, która posiada wentylację. Wiadomo, że jeżeli się pali jest zapach opału i może pojawić się także dym. Wentylacja ma za zadanie odprowadzić wszelkie nieprzyjemne zapachy związane z ogrzewaniem. Wybór osoby, która założy nam centralne też ma znaczenie. Powinna być to osoba solidna i bardzo dokładna. Jeżeli mało zna się na swojej pracy zamiast ciepło w domu możemy mieć mało komfortowe warunki do życia.