Budowa domu

Kategorie

Wpisy

O serwisie

Każdy dom, aby można było wybudować musi mieć solidny fundament. Na samym początku budowy fundamentów trzeba wykonać ich obrys wyznaczając punkty orientacyjne. Takie punkty wyznaczy nam na działce geodeta. W projekcie budowlanym ustalone są głębokości wykopów pod fundament. Wpływ na taką głębokość ma wiele czynników. Wykop będzie większy jeśli dom będzie posiadał piwnicę. Ma znaczenie także nośność gruntów i poziom na jakim pojawi się woda. Trzeba również brać pod uwagę tak zwaną strefę przemarzania. Biorąc pod uwagę te czynniki można ustalić na jakiej głębokości można będzie kopać fundamenty. W większości miejsc w Polsce taka strefa przemarzania wynosi do jednego metra. Budując dom bez piwnicy zawsze fundament musi się znaleźć poniżej tej strefy przemarzania. blacha gontopodobna

Wybieramy projekt domu

Wybieramy projekt domu Odpowiedni projekt to połowa sukcesu. Każdy powinien czuć się w domu bezpiecznie i znaleźć w nim swoje miejsce. Budowanie domu związane jest z dużym wydatkiem. Samo uzyskanie zezwoleń wymaga nie tylko posiadania dużej ilości pieniędzy, ale też i masy nerwów. Trzeba chodzić od biura do biura i zbierać wszystkie dokumenty. Wybierając odpowiedni dla siebie projekt trzeba wybrać, taki który będzie dla naszej rodziny najbardziej funkcjonalny. Projekty można zamówić przez Internet. Zwykle opłata ta jest mniejsza niż u architekta, ale też trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli zdecydujemy się na gotowy projekt każda zmiana będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami. Wybierając projekt na zamówienie możemy tak go dostosować, aby odpowiadał nam pod każdym względem. Gotowe projekty są tańsze, ale lepiej wybrać projekt indywidualny. Możemy dopasować plan do naszych potrzeb i pozmieniać go tak jak tylko chcemy. Projekty jakie są dostępne w internecie można zamówić już za 1500 złotych. Cena jest rozsądna, ale już nic w takim projekcie nie zmienimy. Zanim projekt zostanie ukończony możemy zlecić jeszcze jakieś poprawki. Jeżeli już otrzymamy pozwolenie na budowę danego budynku nie będziemy mogli zmieniać. Szukając architekta dobrze jest zapytać go, aby pokazał kilka projektów jakie już zrealizował. Od razu można zauważyć, czy zna się na rzeczy. Musi być to osoba solidna i w pełni odpowiedzialna za to co robi.

Zaczynamy budować dom

Zaczynamy budować dom Budowę domu należy zacząć od formalności. Każdą budowę jaką chcemy wykonać musimy zacząć od pozałatwiania wszystkich niezbędnych formalności. Najpierw trzeba uzyskać samo pozwolenie na budowę. Jest to dokument, który zezwoli nam wybudowanie domu na swojej działce i określi jakie są warunki tej umowy. Do uzyskania pozwolenia na budowę potrzebna nam są inne dokumenty. Musimy mieć decyzję o warunkach zabudowy. O taką decyzję trzeba się starać w Urzędzie Gminy do jakiego należy działka, na której chcemy się pobudować. Trzeba również złożyć wniosek o zjazd na posesję, a także złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia, wody, kanalizacji, gazu i prądu. Dopiero po otrzymaniu decyzji o warunkach przyłączy możemy zlecić wykonanie projektu budowlanego. Potrzebne będą nam jeszcze do tego mapy. Część wyciągniemy z działu geodezji, zaś najważniejsza mapę z wyznaczeniem pola, na jakim może stanąć dom może nam wykonać tylko i wyłącznie geodeta. Jest to najdroższa ze wszystkich map jakie będą nam potrzebne do uzyskania zezwolenia na budowę. Po uzbieraniu wszystkich dokumentów, architekt będzie mógł wykonać dla nas projekt. Możemy kupić gotowy w internecie i go dostosować do swoich potrzeb lub zlecić architektowi wykonanie projektu indywidualnego. Opłaty za taki projekt są dosyć wysokie. Po tym jak już będzie projekt wystarczy złożyć go do starostwa, celem uzyskania pozwolenia na budowę.