Budowa domu

Kategorie

Wpisy

O serwisie

Każdy dom, aby można było wybudować musi mieć solidny fundament. Na samym początku budowy fundamentów trzeba wykonać ich obrys wyznaczając punkty orientacyjne. Takie punkty wyznaczy nam na działce geodeta. W projekcie budowlanym ustalone są głębokości wykopów pod fundament. Wpływ na taką głębokość ma wiele czynników. Wykop będzie większy jeśli dom będzie posiadał piwnicę. Ma znaczenie także nośność gruntów i poziom na jakim pojawi się woda. Trzeba również brać pod uwagę tak zwaną strefę przemarzania. Biorąc pod uwagę te czynniki można ustalić na jakiej głębokości można będzie kopać fundamenty. W większości miejsc w Polsce taka strefa przemarzania wynosi do jednego metra. Budując dom bez piwnicy zawsze fundament musi się znaleźć poniżej tej strefy przemarzania.

Jak wybrać odpowiednie źródło ogrzewania?

Jak wybrać odpowiednie źródło ogrzewania? Ogrzewanie domu to jedna z najistotniejszych kwestii jeśli chodzi o przyszłe funkcjonowanie warto wiedzieć jakie źródło ogrzewanie wybrać już w momencie planowania budowy. Istnieje parę czynników wpływających na wybór przyszłego źródła ogrzewania w naszym domu, przede wszystkim zależy to od zasobności portfela i rodzaju nieruchomości. Innego rodzaju kotły grzewcze stosuje się do starych nieruchomości, a inne do domów budowanych nowymi systemami. Dużo też zależy od rodzaju paliwa z jakiego będziemy uzyskiwać ciepło. Kotły grzewcze możemy podzielić na parę głównych rodzajów : węglowe, gazowe zwykłe, kondensacyjne, gazowe, olejowe oraz kominki. Różnią się rodzajem paliwa które będziemy w nich spalać by w przyszłości ogrzać nieruchomość. Do starych domów budowanych starymi systemami poleca się głównie piece na węgiel i ekogroszek ze względu na niedostateczne ocieplenie budynków i stosunkowo niskie koszty ogrzewania. Zdecydowanie odradza się ogrzewanie gazowe i elektryczne ze względu na wysokie koszty użytkowania. Te dwa ostatnie rozwiązania ,a w szczególności gazowe polecane jest do nowych nieruchomości. Gazowy kocioł grzewczy dobrze dobrany pod kubaturę nieruchomości pozwoli na utrzymywanie odpowiedniej temperatury przy średnich kosztach ogrzewania. Wszystko za sprawą tego, że nowe budynki są budowane w sposób bardziej ekologiczny i są dużo lepiej zaizolowane niż np. stare budynki z kamienia dzięki czemu straty ciepła w takich nieruchomościach są bardzo niewielkie. Reasumując do starych budynków po remoncie poleca się kotły grzewcze węglowe, a w nowym budownictwie sprawdzają się kotły grzewcze gazowe i kominki np. z płaszczem wodnym.

Centralne ogrzewanie

Centralne ogrzewanie W każdym domu musi się znaleźć ogrzewanie. Trudno wyobrazić sobie dom bez żadnego ogrzewania. Latem ciepłą wodę można sobie zagrzać, ale w zimie nie da rady siedzieć w zimnym domu w kurtce. Rodzaj urządzeń grzewczych jakie zostaną zastosowane zależy od konkretnego domu jaki chcemy wybudować. Może być ogrzewanie z pieca, ale może też być ogrzewanie kominkowe. Do każdego potrzebne są zupełnie inne elementy. W największej liczbie domów stosuje się kotły gazowe. Koszta ogrzewania są dosyć niskie. Zarówno sam piec gazowy jak i kupno opału są dosyć tanie. Możemy kupić również kocioł olejowy i trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że będzie to dosyć duży zbiornik i musi być sporej wielkości kotłownia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Nie ma grzejników, a w domu jest ciepło i przyjemnie. Ogrzewana podłoga jest doskonałym rozwiązaniem w domach, gdzie są małe dzieci. Mogą bawić się na podłodze i zawsze będą miały na niej ciepło. Bardzo ważne jest, aby zaprojektować taką kotłownię, która posiada wentylację. Wiadomo, że jeżeli się pali jest zapach opału i może pojawić się także dym. Wentylacja ma za zadanie odprowadzić wszelkie nieprzyjemne zapachy związane z ogrzewaniem. Wybór osoby, która założy nam centralne też ma znaczenie. Powinna być to osoba solidna i bardzo dokładna. Jeżeli mało zna się na swojej pracy zamiast ciepło w domu możemy mieć mało komfortowe warunki do życia.