Budowa domu

Kategorie

Wpisy

O serwisie

Każdy dom, aby można było wybudować musi mieć solidny fundament. Na samym początku budowy fundamentów trzeba wykonać ich obrys wyznaczając punkty orientacyjne. Takie punkty wyznaczy nam na działce geodeta. W projekcie budowlanym ustalone są głębokości wykopów pod fundament. Wpływ na taką głębokość ma wiele czynników. Wykop będzie większy jeśli dom będzie posiadał piwnicę. Ma znaczenie także nośność gruntów i poziom na jakim pojawi się woda. Trzeba również brać pod uwagę tak zwaną strefę przemarzania. Biorąc pod uwagę te czynniki można ustalić na jakiej głębokości można będzie kopać fundamenty. W większości miejsc w Polsce taka strefa przemarzania wynosi do jednego metra. Budując dom bez piwnicy zawsze fundament musi się znaleźć poniżej tej strefy przemarzania.

Niezbędne narzędzia do budowy i remontu domu

Niezbędne narzędzia do budowy i remontu domu Zarówno budowa jak i remont domu to bardzo duże przedsięwzięcie do realizacji, którego niezbędny jest zestaw odpowiednich narzędzi różnego typu. To jakie narzędzia zostaną użyte zależy w głównej mierze od typu remontu, jeśli w grę wchodzi budowa domu to niezbędne będą praktycznie wszystkie narzędzia. Zaczynając na łopatach kończąc na wiertarkach, zgrzewarkach itp. Podstawowe narzędzia, do murowania to kielnie, łopaty i betoniarka ta ostatnia jest stosunkowo droga ale znacznie ułatwia i przyspiesza pracę przy tworzeniu zaprawy murarskiej. Jeśli w grę wchodzi drobny remont można kupić lub wynająć betoniarkę, natomiast jeśli mamy budowę od podstaw najlepiej zamówić samochód ciężarowy tzw. gruszkę pełną zaprawy murarskiej. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w takie narzędzia jak młotki, siekiery, wiertarki, młoty udarowe, spawarkę, piłę. Kiedy dom budowany jest od podstaw to na każdym etapie będziemy musieli używać wszystkich z tych narzędzi. Trochę inaczej sprawy się mają jeśli wykonujemy remont konkretnego pomieszczenia albo np. wymieniamy podłogi wtedy wystarczy grupa odpowiednich narzędzi które, bierzemy pod uwagę przy konkretnej naprawie. Niezbędne do jakichkolwiek prac budowalnych czy wykończeniowych przy domu są rusztowania lub drabina. Solidna drabina powinna znajdować się na wyposażeniu każdego domu jednorodzinnego. Ułatwi wszelkiego rodzaju prace zarówno w domu jak i później w ogrodzie. Ważne drabina była solidnie wykonana, czasami warto dać parę złotych więcej za droższy produkt który przetrwa budowę i remont i będzie nam służył przez lata. Podczas czynności remontowo budowlanych przyda się zestaw solidnych kluczy zarówno oczkowych jak i nasadowych oraz śrubokrętów.

Narzędzia niezbędne w każdym domu i warsztacie

Narzędzia niezbędne w każdym domu i warsztacie Istnieją grupy narzędzi bez, których nie obejdziemy się w domu czy warsztacie i praktycznie każdego dnia przyjdą nam z pomocą ułatwiając najdrobniejsze domowe prace. Narzędzia, których będzie używał każdy domowy majsterkowicz możemy podzielić na ręczne i mechaniczne zarówno te z pierwszej jak i drugiej grupy ułatwią znacznie każdą pracę. Ich brak może skutkować uniemożliwieniem wykonania danej naprawy. Oczywiście większość narzędzi mechanicznych możemy zastąpić ręcznymi jednak znacznie wydłuży to czas wykonywanej pracy. Do podstawowych narzędzi możemy zaliczyć młotek z kompletem różnych gwoździ, piłkę do drewna i metalu, poziomice, miarkę, latarkę, ołówek, kątownik, ołówek, szczypce. Takie wyposażenie w zupełności wystarczy do naprawy większości domowych usterek. Dobry warsztat to także narzędzia mechaniczne czyli wiertarka z kompletem wierteł, szlifierka kontowa, wkrętarka. Oprócz podstawowych narzędzi warto również zaopatrzyć się w parę dodatkowych przedmiotów tak by nasz warsztat był bardziej profesjonalny i pozwolił na drobne naprawy np. naszego samochodu. Do takich narzędzi możemy zaliczyć klucze nasadowe i oczkowe, śrubokręty płaskie i krzyżakowe, a także kombinerki. Wyposażając domowy warsztat warto również pamiętać o narzędziach do specjalistycznych napraw np. hydraulicznych. W tym przypadku przydatne będą klucze nastawne do rur tzw. francuskie oraz taśmy izolacyjne. Niezbędnym elementem podczas każdej naprawy jest odpowiednie światło dlatego warto zaopatrzyć się również w latarki, najlepiej zakupić dwie. Zwykłą stacjonarną do prostych napraw i czołową jeśli czynność wymaga od nas użycia oby rąk. Dobrze oświetlona powierzchnia to gwarantowany sukces domowego majsterkowicza.