Budowa domu

Kategorie

Wpisy

O serwisie

Każdy dom, aby można było wybudować musi mieć solidny fundament. Na samym początku budowy fundamentów trzeba wykonać ich obrys wyznaczając punkty orientacyjne. Takie punkty wyznaczy nam na działce geodeta. W projekcie budowlanym ustalone są głębokości wykopów pod fundament. Wpływ na taką głębokość ma wiele czynników. Wykop będzie większy jeśli dom będzie posiadał piwnicę. Ma znaczenie także nośność gruntów i poziom na jakim pojawi się woda. Trzeba również brać pod uwagę tak zwaną strefę przemarzania. Biorąc pod uwagę te czynniki można ustalić na jakiej głębokości można będzie kopać fundamenty. W większości miejsc w Polsce taka strefa przemarzania wynosi do jednego metra. Budując dom bez piwnicy zawsze fundament musi się znaleźć poniżej tej strefy przemarzania.

Gdzie ulokować kotłownię?

Gdzie ulokować kotłownię? Miejsce ulokowania kotłowni w przyszłej nieruchomości jest bardzo istotnie, warto wziąć pod uwagę jakim paliwem będziemy palic i gdzie najlepiej ulokować kotłownie. Istnieją różne rodzaje paliwa do ogrzewania domu najbardziej popularny jest węgiel i eko groszek jednak coraz częściej sięga się po takie rozwiązania jak olej, gaz czy też drewno. W zależności od tego jakie wybierzemy ogrzewanie kotłownia będzie miała inne położenie. Miejsce gdzie będzie stał kocioł musi być znane zanim zacznie się budowa w większości przypadków kotłownie lokuje się w piwnicy ze względu na łatwość dostarczenia tam paliwa (w szczególności węgla). Wystarczy podczas budowy wykonać specjalne okno albo zsyp dzięki czemu węgiel albo eko groszek będzie trafiał bezpośrednio do kotłowni zaraz po dostawie. Warto pamiętać o odpowiedniej kubaturze pomieszczenia w zależności od rodzaju ogrzewania. Paliwa takie jak gaz i olej obsługiwane są przez trochę innego rodzaju piece niż węglowe dzięki czemu kotłownia może być w innych miejscach.np na strychu albo w specjalnym pomieszczeniu. Piec gazowy jest stosunkowo małych rozmiarów i nie powoduje zabrudzeń więc może być nawet na parterze w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu. Budowa takiej kotłowni ogranicza się do wstawienia drzwi i postawienia ścianki działowej. Istnieje jeszcze rozwiązanie w postaci kominka na drewno. Do wyboru mamy zwykły kominek albo taki z tzw. płaszczem wodnym. W przypadku kominka kotłownia z reguły znajduje się w salonie gdyż kominki estetycznie wyglądają. Wystarczy wydzielić odpowiednie miejsce na drewno i cieszyć się ogrzewaniem oraz jednoczesnym urokiem kominka. Niezależnie od tego jaki rodzaj ogrzewania wybierzemy decyzję o rozmieszczeniu kotłowni należy podjąć przed przystąpieniem do budowy.

Wybieramy najlepszą działkę budowlaną

Wybieramy najlepszą działkę budowlaną Z budową domu związany jest również wybór odpowiedniej działki budowlanej. Jeżeli mamy działkę budowlaną odpada nam dosyć spory wydatek, ale jeśli najpierw musimy ją kupić, aby móc się pobudować wiąże się to z dosyć wysokimi kosztami dlatego warto przemyśleć dokładnie decyzję o kupnie działki. Wybór działki jest bardzo ważny, bo jeśli już ją kupimy i wybudujemy na niej dom nie będziemy mogli go zmienić. Działka powinna nam się podobać, ale też powinna być wymiarowa, aby bez problemu móc na niej wybudować dom naszych marzeń. Dobrze jest pooglądać kilka ofert działek, aby wybrać tą dla nas najlepszą. Nie tylko cena ma znaczenie, ale też wielkość działki, jej wymiary i lokalizacja. Jak wiadomo działka z lepszą lokalizacją będzie droższa. Patrząc na oferty działek w mieście i na wsi widać znaczącą różnicę w cenie. Na wsi z pewnością będzie o wiele taniej. Bardzo często taka działka w dużym mieście kosztuje tyle co wybudowanie domu i nie każdy może sobie na to pozwolić. Wiele wsi w dzisiejszych czasach jest tak dobrze rozwiniętych, że mieszkanie tam nie stanowi żadnego utrudnienia. Są szkoły, chodzą autobusy, przyjmują lekarze. Jeśli mamy do tego samochód wszędzie uda nam się dojechać bez większego problemu. Warto też sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jakie są ograniczenia co do wielkości działki budowlanej, aby móc się na niej pobudować. Jest to bardzo ważne, jeśli chcemy uniknąć sytuacji, gdzie kupimy działkę, na której nie będzie można postawić żadnego domu.