Budowa domu

Kategorie

Wpisy

O serwisie

Każdy dom, aby można było wybudować musi mieć solidny fundament. Na samym początku budowy fundamentów trzeba wykonać ich obrys wyznaczając punkty orientacyjne. Takie punkty wyznaczy nam na działce geodeta. W projekcie budowlanym ustalone są głębokości wykopów pod fundament. Wpływ na taką głębokość ma wiele czynników. Wykop będzie większy jeśli dom będzie posiadał piwnicę. Ma znaczenie także nośność gruntów i poziom na jakim pojawi się woda. Trzeba również brać pod uwagę tak zwaną strefę przemarzania. Biorąc pod uwagę te czynniki można ustalić na jakiej głębokości można będzie kopać fundamenty. W większości miejsc w Polsce taka strefa przemarzania wynosi do jednego metra. Budując dom bez piwnicy zawsze fundament musi się znaleźć poniżej tej strefy przemarzania.

Coraz bliżej końca

Coraz bliżej końca Po postawieniu ścian i dachu koniec budowy domu jest coraz bliższy. Czwartym etapem budowy domu jest położenie wszystkich instalacji i suchych tynków. Prace jakie należy wykonać na tym etapie budowy domu to wykonanie wszystkich instalacji wewnątrz budynku, ale bez montażu urządzeń. Trzeba w całym domu wykonać tynki i szlicht. Powinniśmy także uporządkować naszą działkę. Trzeba powynosić zbędne elementy, aby zapanował porządek dookoła domu. Jeżeli będziemy grodzić jest to najlepszy moment. Należy także pamiętać, aby zabezpieczyć budowę przed zimą. Koniecznie trzeba pozastawiać otwory drzwiowe i okienne, a także opróżnić wodę z instalacji. Jeżeli zostawimy wodę w rurach od centralnego może zamarznąć i tym samym doprowadzić do popękania rur. Na tym etapie budowy domu będzie nam potrzebna pomoc elektryka, instalatora sanitarnego i gazowego, a także będziemy musieli zatrudnić ekipę, która położy nam tynki i szlicht. Nie możemy zapomnieć również o kominiarzu, aby sprawdził, czy wybudowany komin jest odpowiedni. Nadzór budowlany będzie sprawdzał instalacje, czy są bezpieczne. Sprawdzi także przewody dymowe i wentylacyjne. Jeśli wszystko będzie w porządku da nam wpis do dziennika budowy. Z elektrykiem musimy uzgodnić w jakich miejscach znajdą się gniazdka, a z hydraulikiem, miejsca gdzie będą punkty wody. Jeśli nie będziemy mieć podłączonego gazu odpadnie nam zatrudnienie ekipy, która ten gaz nam podłączy.

Budowa dobiegła końca

Budowa dobiegła końca Po przejściu przez wszystkie etapy domu możemy się do niego wprowadzić. Już od samego początku budowy domu każdy marzy, aby się ona jak najszybciej zakończyła i aby jak najszybciej można było się do tego domu wprowadzić. W momencie, kiedy budowa zostanie zakończona trzeba zawiadomić o takim zakończeniu budowy i jeśli jest takowa potrzeba złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie. Taki wniosek składa się w momencie, kiedy chcemy zamieszkać w domu, który nie został do końca wykończony. Trzeba również złożyć wniosek, aby nadano naszemu domowi numer porządkowy, czyli nic innego jak adres. Trzeba będzie się również zameldować i dopiero można się wprowadzać. Obowiązek meldunkowy ma zostać niebawem zniesiony, tak więc ten krok będzie można pominąć. Nadzór budowlany będzie mógł odebrać nasz budynek i uzna, że wszystko zostało wykonane tak jak należy. Jeżeli będziemy się przeprowadzać powinniśmy wybrać dobrą firmę do przeprowadzek. Nie powinniśmy zwracać uwagi tylko na cenę. Może zdarzyć się sytuacje, kiedy firma do przeprowadzek będzie bardzo tania, ale nie zadba w należyty sposób o to, aby zabezpieczyć nasze rzeczy. Trzeba mieć pewność, że podczas transportu nic złego się nie stanie z naszym dobrobytkiem. Firma powinna podpisać z nami umowę, w której będzie informacja co stanie się, kiedy jakaś z naszych rzeczy zostanie uszkodzona z ich winy. Przeprowadzka to ostatni etap, kiedy możemy nie tylko patrzeć na nasz dom, ale w nim zamieszkać.

Ważne instalacje w domu

Ważne instalacje w domu W każdym domu muszą być odpowiednie instalacje. Wykonanie instalacji w domu jest bardzo ważne, aby można było żyć naprawdę komfortowo. Bez nich codzienne życie byłoby naprawdę w znaczący sposób utrudnione. Jedną z ważniejszych instalacji w każdym domu jest instalacja wodno-kanalizacyjna. Jest ona niezbędna, aby do naszego domu mogła być doprowadzona woda i mogły być odprowadzane ścieki. Woda jest niezbędna w łazience i w kuchni i musi zostać w odpowiedni sposób doprowadzona do każdego urządzenia sanitarnego. To samo jest w przypadku kanalizacji. Kolejną ważną instalacją jest instalacja ciepłownicza i wentylacyjna. W czasie zimy trudno sobie wyobrazić dom, gdzie nie ma żadnego ogrzewania. Ciężko byłoby wykonywać cokolwiek w domu musząc nosić ciepłe kurtki, rękawiczki i czapkę. Centralne ogrzewanie jest niezbędne, aby można było w pełni cieszyć się z uroków domu. Wentylacja ma za zadanie odprowadzać wszelkiego rodzaju zapachy i dym. Jest również ważna w każdym domu. Instalacje elektryczne to kolejne ważne elementy każdego domu. Instalacja jest niezbędna, abyśmy mieli w domu światło i aby nam działały wszystkie urządzenia elektryczne. Bez instalacji elektrycznej musieli byśmy siedzieć w domu po ciemku i nie moglibyśmy korzystać z telewizora, lodówki, czy też z kuchenki elektrycznej. Tak żyć by się nie dało w dzisiejszych czasach.