Budowa domu

Kategorie

Wpisy

O serwisie

Każdy dom, aby można było wybudować musi mieć solidny fundament. Na samym początku budowy fundamentów trzeba wykonać ich obrys wyznaczając punkty orientacyjne. Takie punkty wyznaczy nam na działce geodeta. W projekcie budowlanym ustalone są głębokości wykopów pod fundament. Wpływ na taką głębokość ma wiele czynników. Wykop będzie większy jeśli dom będzie posiadał piwnicę. Ma znaczenie także nośność gruntów i poziom na jakim pojawi się woda. Trzeba również brać pod uwagę tak zwaną strefę przemarzania. Biorąc pod uwagę te czynniki można ustalić na jakiej głębokości można będzie kopać fundamenty. W większości miejsc w Polsce taka strefa przemarzania wynosi do jednego metra. Budując dom bez piwnicy zawsze fundament musi się znaleźć poniżej tej strefy przemarzania. http://www.finansowymarket.com.pl/

Wpisy z kategorii Formalności i papiery

Wybieramy projekt domu

Wybieramy projekt domu Odpowiedni projekt to połowa sukcesu. Każdy powinien czuć się w domu bezpiecznie i znaleźć w nim swoje miejsce. Budowanie domu związane jest z dużym wydatkiem. Samo uzyskanie zezwoleń wymaga nie tylko posiadania dużej ilości pieniędzy, ale też i masy nerwów. Trzeba chodzić od biura do biura i zbierać wszystkie dokumenty. Wybierając odpowiedni dla siebie projekt trzeba wybrać, taki który będzie dla naszej rodziny najbardziej funkcjonalny. Projekty można zamówić przez Internet. Zwykle opłata ta jest mniejsza niż u architekta, ale też trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli zdecydujemy się na gotowy projekt każda zmiana będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami. Wybierając projekt na zamówienie możemy tak go dostosować, aby odpowiadał nam pod każdym względem. Gotowe projekty są tańsze, ale lepiej wybrać projekt indywidualny. Możemy dopasować plan do naszych potrzeb i pozmieniać go tak jak tylko chcemy. Projekty jakie są dostępne w internecie można zamówić już za 1500 złotych. Cena jest rozsądna, ale już nic w takim projekcie nie zmienimy. Zanim projekt zostanie ukończony możemy zlecić jeszcze jakieś poprawki. Jeżeli już otrzymamy pozwolenie na budowę danego budynku nie będziemy mogli zmieniać. Szukając architekta dobrze jest zapytać go, aby pokazał kilka projektów jakie już zrealizował. Od razu można zauważyć, czy zna się na rzeczy. Musi być to osoba solidna i w pełni odpowiedzialna za to co robi.

Gdyby nie formalności

Gdyby nie formalności Ilość formalności jakie trzeba załatwić przed budową domu jest naprawdę ogromna. Jeżeli chcemy wybudować dom nie możemy tego zrobić od tak. Musimy uzyskać na to pozwolenie. Biurokracja ma swoje prawa i bez niej nie możemy postawić, nawet maleńkiej ścianki naszego domu. Formalności związanych z budową domu nie da się pominąć. Przyjdzie nam chodzić po urzędzie gminy, starostwie, odwiedzać biura dostawy gazu i prądu, a także biura komunalne. Dopiero, kiedy odwiedzimy wszystkie te miejsca będziemy mogli starać się o zezwolenie na budowę. Nagroda na zakończenie tej męki formalnej jest bardzo duża. Dom, o którym każdy z nas marzy. Już przed kupnem działki warto wiedzieć jaki dom chcemy wybudować, aby się na tej działce zmieścił. Działka powinna spełniać kilka wymogów. Wybudowany na niej dom musi być odsunięty co najmniej cztery metry od każdego z sąsiadów i co najmniej sześć metrów od drogi. Jeśli graniczymy z lasem musimy się od niego odsunąć o dwanaście metrów. Do uzyskania pozwolenia na budowę będzie nam potrzebny projekt architektoniczny w trzech egzemplarzach. Oświadczenia dostawców gazu, wody i prądu, a także warunki jakie należy spełniać, aby podłączyć do budynku media. Projektant powinien również dołączyć kopie uprawnień jakie posiada, a także dowód, że dana nieruchomość należy do inwestora. Dopiero po uzbieraniu tych wszystkich dokumentów możemy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Koszty uzyskania pozwoleń na budowę domu

Koszty uzyskania pozwoleń na budowę domu Pozwolenia na budowę związane są z kosztami, warto wiedzieć na jakie trzeba się przygotować. Pierwszymi kosztami jakie poniesiemy uzyskując pozwolenie na budowę są opłaty związane z wypisem i wyrysem z planu zagospodarowania przestrzennego. Opłata za każdy z tych dokumentów jest w granicach około 50 złotych. W niektórych przypadkach będziemy potrzebować wypisu z księgi wieczystej. Taki wypis nie jest bardzo drogi i wynosi około 30 złotych. Należy jednak pamiętać, że wypis z księgi wieczystej jest ważny tylko jeden miesiąc i po tym czasie będziemy potrzebować nowego wypisu. Wyżej wymienione koszta nie są przerażające. Wydatki zaczynają się, kiedy zamawiamy u geodety mapę do celów projektowych. W zależności od tego jak duża jest działka taka mapa kosztuje w granicach 700 złotych za hektar. Mapa do celów projektowych obejmuje nie tylko naszą działkę, ale trzydzieści metrów z każdej jej strony, za które też trzeba zapłacić. Kolejnym z większych wydatków jest projekt budowlany. Jego cena wynosi około 2000 złotych w zależności od rodzaju domu. Do tego wszystkiego dochodzi opłata za nadzór budowlany w wysokości około 1500 złotych. Do wydatków należy doliczyć jeszcze koszty przygotowania projektów przyłączeń. Każda z instalacji kosztuje około 1000 złotych. Całkowity koszt uzyskania pozwolenia na budowę wynosi około 6000 złotych. Suma jest dosyć duża, ale takowe pozwolenie jest niezbędne, abyśmy mogli zacząć się budować.

Pozwolenia na budowę

Pozwolenia na budowę Pozwolenie na budowę to pierwszy etap jaki należy przejść, aby móc wybudować dom. Przed budową domu trzeba uzyskać na to wszelkie niezbędne zezwolenia. Trzeba przejść przez szereg formalności, aby móc uzyskać pozwolenie na budowę. Trzeba wybrać projekt. Może być on stworzony dla nas w sposób indywidualny lub możemy wybrać jeden z gotowych projektów jakie są dostępne w internecie. Zbieramy wszelką dokumentację jaka jest niezbędna, aby uzyskać takowe zezwolenie. Musimy wybrać się do energetyki i podpisać umowę o przyłączenie światła i gazu, a także ustalić warunki przyłączenia wody i kanalizacji. Jeśli jest konieczność trzeba wybudować studnię. Musimy również zbadać grunt na, którym na stanąć dom. Nie zawsze jest to konieczne. Jeśli już uzyskamy pozwolenia musimy zgłosić rozpoczęcie robót budowlanych. W tym etapie będziemy potrzebować pomocy geodety, który stworzy dla nas mapę projektową oraz naniesie na nią wszystkie przyłącze. Niezbędny jest też architekt, który stworzy nam projekt naszego domu i będzie miał nadzór nad budową. Przyda się również pomoc geotechnika i wykonawców przyłączy. Nadzór budowlany nad naszym projektem będzie miał inspektor nadzoru inwestycyjnego. Musimy również zatrudnić kierownika budowy i wykonać kosztorys naszej inwestycji. Taki kosztorys może nam wykonać ekipa budowlana, jaką mamy zamiar zatrudnić do budowy naszego wymarzonego domu.

Wybieramy najlepszą działkę budowlaną

Wybieramy najlepszą działkę budowlaną Z budową domu związany jest również wybór odpowiedniej działki budowlanej. Jeżeli mamy działkę budowlaną odpada nam dosyć spory wydatek, ale jeśli najpierw musimy ją kupić, aby móc się pobudować wiąże się to z dosyć wysokimi kosztami dlatego warto przemyśleć dokładnie decyzję o kupnie działki. Wybór działki jest bardzo ważny, bo jeśli już ją kupimy i wybudujemy na niej dom nie będziemy mogli go zmienić. Działka powinna nam się podobać, ale też powinna być wymiarowa, aby bez problemu móc na niej wybudować dom naszych marzeń. Dobrze jest pooglądać kilka ofert działek, aby wybrać tą dla nas najlepszą. Nie tylko cena ma znaczenie, ale też wielkość działki, jej wymiary i lokalizacja. Jak wiadomo działka z lepszą lokalizacją będzie droższa. Patrząc na oferty działek w mieście i na wsi widać znaczącą różnicę w cenie. Na wsi z pewnością będzie o wiele taniej. Bardzo często taka działka w dużym mieście kosztuje tyle co wybudowanie domu i nie każdy może sobie na to pozwolić. Wiele wsi w dzisiejszych czasach jest tak dobrze rozwiniętych, że mieszkanie tam nie stanowi żadnego utrudnienia. Są szkoły, chodzą autobusy, przyjmują lekarze. Jeśli mamy do tego samochód wszędzie uda nam się dojechać bez większego problemu. Warto też sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jakie są ograniczenia co do wielkości działki budowlanej, aby móc się na niej pobudować. Jest to bardzo ważne, jeśli chcemy uniknąć sytuacji, gdzie kupimy działkę, na której nie będzie można postawić żadnego domu.