Budowa domu

Kategorie

Wpisy

O serwisie

Każdy dom, aby można było wybudować musi mieć solidny fundament. Na samym początku budowy fundamentów trzeba wykonać ich obrys wyznaczając punkty orientacyjne. Takie punkty wyznaczy nam na działce geodeta. W projekcie budowlanym ustalone są głębokości wykopów pod fundament. Wpływ na taką głębokość ma wiele czynników. Wykop będzie większy jeśli dom będzie posiadał piwnicę. Ma znaczenie także nośność gruntów i poziom na jakim pojawi się woda. Trzeba również brać pod uwagę tak zwaną strefę przemarzania. Biorąc pod uwagę te czynniki można ustalić na jakiej głębokości można będzie kopać fundamenty. W większości miejsc w Polsce taka strefa przemarzania wynosi do jednego metra. Budując dom bez piwnicy zawsze fundament musi się znaleźć poniżej tej strefy przemarzania.

Gdyby nie formalności

Gdyby nie formalności Ilość formalności jakie trzeba załatwić przed budową domu jest naprawdę ogromna. Jeżeli chcemy wybudować dom nie możemy tego zrobić od tak. Musimy uzyskać na to pozwolenie. Biurokracja ma swoje prawa i bez niej nie możemy postawić, nawet maleńkiej ścianki naszego domu. Formalności związanych z budową domu nie da się pominąć. Przyjdzie nam chodzić po urzędzie gminy, starostwie, odwiedzać biura dostawy gazu i prądu, a także biura komunalne. Dopiero, kiedy odwiedzimy wszystkie te miejsca będziemy mogli starać się o zezwolenie na budowę. Nagroda na zakończenie tej męki formalnej jest bardzo duża. Dom, o którym każdy z nas marzy. Już przed kupnem działki warto wiedzieć jaki dom chcemy wybudować, aby się na tej działce zmieścił. Działka powinna spełniać kilka wymogów. Wybudowany na niej dom musi być odsunięty co najmniej cztery metry od każdego z sąsiadów i co najmniej sześć metrów od drogi. Jeśli graniczymy z lasem musimy się od niego odsunąć o dwanaście metrów. Do uzyskania pozwolenia na budowę będzie nam potrzebny projekt architektoniczny w trzech egzemplarzach. Oświadczenia dostawców gazu, wody i prądu, a także warunki jakie należy spełniać, aby podłączyć do budynku media. Projektant powinien również dołączyć kopie uprawnień jakie posiada, a także dowód, że dana nieruchomość należy do inwestora. Dopiero po uzbieraniu tych wszystkich dokumentów możemy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Zaczynamy budować dom

Zaczynamy budować dom Budowę domu należy zacząć od formalności. Każdą budowę jaką chcemy wykonać musimy zacząć od pozałatwiania wszystkich niezbędnych formalności. Najpierw trzeba uzyskać samo pozwolenie na budowę. Jest to dokument, który zezwoli nam wybudowanie domu na swojej działce i określi jakie są warunki tej umowy. Do uzyskania pozwolenia na budowę potrzebna nam są inne dokumenty. Musimy mieć decyzję o warunkach zabudowy. O taką decyzję trzeba się starać w Urzędzie Gminy do jakiego należy działka, na której chcemy się pobudować. Trzeba również złożyć wniosek o zjazd na posesję, a także złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia, wody, kanalizacji, gazu i prądu. Dopiero po otrzymaniu decyzji o warunkach przyłączy możemy zlecić wykonanie projektu budowlanego. Potrzebne będą nam jeszcze do tego mapy. Część wyciągniemy z działu geodezji, zaś najważniejsza mapę z wyznaczeniem pola, na jakim może stanąć dom może nam wykonać tylko i wyłącznie geodeta. Jest to najdroższa ze wszystkich map jakie będą nam potrzebne do uzyskania zezwolenia na budowę. Po uzbieraniu wszystkich dokumentów, architekt będzie mógł wykonać dla nas projekt. Możemy kupić gotowy w internecie i go dostosować do swoich potrzeb lub zlecić architektowi wykonanie projektu indywidualnego. Opłaty za taki projekt są dosyć wysokie. Po tym jak już będzie projekt wystarczy złożyć go do starostwa, celem uzyskania pozwolenia na budowę.