Budowa domu

Kategorie

Wpisy

O serwisie

Każdy dom, aby można było wybudować musi mieć solidny fundament. Na samym początku budowy fundamentów trzeba wykonać ich obrys wyznaczając punkty orientacyjne. Takie punkty wyznaczy nam na działce geodeta. W projekcie budowlanym ustalone są głębokości wykopów pod fundament. Wpływ na taką głębokość ma wiele czynników. Wykop będzie większy jeśli dom będzie posiadał piwnicę. Ma znaczenie także nośność gruntów i poziom na jakim pojawi się woda. Trzeba również brać pod uwagę tak zwaną strefę przemarzania. Biorąc pod uwagę te czynniki można ustalić na jakiej głębokości można będzie kopać fundamenty. W większości miejsc w Polsce taka strefa przemarzania wynosi do jednego metra. Budując dom bez piwnicy zawsze fundament musi się znaleźć poniżej tej strefy przemarzania.

Jaki materiał wybrać do pokrycia dachowego?

Jaki materiał wybrać do pokrycia dachowego? Dach jest jednym z najistotniejszych elementów konstrukcji domu dlatego istotne jest by zbudowany był z trwałych elementów, które będą służyć przez lata. Na rynku możemy znaleźć bardzo wiele rodzajów pokryć dachowych. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem pokrycie szczególnie jeśli budowa ma ograniczony budżet. Do najbardziej popularnych możemy zaliczyć gont, blachodachówki i dachówki jednak często stosuje się również papę. Każde z tych pokryć dachowych charakteryzuje się trochę innymi właściwościami i naturalnie ceną. Najtańszy dach powstanie jeśli przykryjemy go papą. Jest to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie ale dość nietrwałe i bardzo nieestetyczne, z reguły prywatnych domów nie pokrywa się już ten sposób jedynie budynki przemysłowe. Najtrwalszym i zarazem najdroższym pokryciem dachowym jest dachówka i blachodachówka cena różni się w zależności od materiały z jakiego są wykonane i czym powlekane są metalowe elementy. Dach, który kryty jest tym materiałem będzie powstawał najdłużej gdyż te pokrycia są trudne w ułożeniu i bardziej czasochłonne niż np. układanie papy. Pośrednim rozwiązaniem zarówno cenowo i trwałościowo gont bitumiczny. Stosuje się głównie jeśli w grę wchodzi budowa domu jednorodzinnego z dachem stromym i łamanym. Ze względu na w miarę dobrą cenę i trwałość jest to materiał najczęściej wybierany w budownictwie. Gont charakteryzuje się również tym, że występuje w wielu kształtach i kolorach dzięki czemu nawet najbardziej wybredni klienci wybiorą produkt odpowiadający ich upodobaniom. Dobrze wykonane pokrycie dachowe pozwoli nam uniknąć w przyszłości problemów związanych z przeciekaniem dachu czy ewentualnymi uszkodzeniami spowodowanymi przez wiatr czy burze.

Konstrukcja dachu

Konstrukcja dachu Dobrze wykonany dach zabezpieczy nasz dom przed wszelkimi zmianami klimatycznymi. Dach jest ukończeniem budowy domu. Najczęściej wybierane są strome dachy. Wiele osób wybiera dach w takim kształcie, jaki da mu gwarancję, że jego wykonanie nie będzie należało do drogich rozwiązań. Prosty dach pozbawiony wszelkiego rodzaju kukułek będzie o wiele tańszy niż taki, gdzie są różnego rodzaju obróbki okien dachowych, czy też kukułek. Więźba dachowa konstruowana jest na podstawie kilku ważnych obliczeń. Trzeba wiedzieć jak duży będzie budynek i jaki będzie kąt nachylenia dachu. Ważne jest też jaki rodzaj pokrycia dachu wybierzemy, a także jak będzie on wytrzymały podczas wiatru i opadów śniegu. Możemy wybrać jedną z trzech konstrukcji krokwiowych. Mamy do wyboru więźbę krokwiową, krokwiowo- jętkową oraz więźbę krokwiowo kleszczową. Do budowy dachu niezbędne jest drewno. Za najlepsze uważa się drzewo z drzew iglastych. Bardzo popularne są deski sosnowe i świerkowe. Pierwsze z drzew jest tańszym rozwiązaniem. Trzeba zadbać o odpowiednie wysuszenie drewna i sprawdzić, czy nie ma ono sęków i czy nie zamieszkały w nim robaki. Jeśli chodzi o pokrycie dachu też mamy spory wybór. Bardzo popularna jest dachówka ceramiczna lub cementowa. Tańszych i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest blacha dachowa. Mamy jeszcze do wyboru gonty bitumiczne oraz papę. Ta ostatnia jest najtańsza u szybciej się ją układa.