Budowa domu

Kategorie

Wpisy

O serwisie

Każdy dom, aby można było wybudować musi mieć solidny fundament. Na samym początku budowy fundamentów trzeba wykonać ich obrys wyznaczając punkty orientacyjne. Takie punkty wyznaczy nam na działce geodeta. W projekcie budowlanym ustalone są głębokości wykopów pod fundament. Wpływ na taką głębokość ma wiele czynników. Wykop będzie większy jeśli dom będzie posiadał piwnicę. Ma znaczenie także nośność gruntów i poziom na jakim pojawi się woda. Trzeba również brać pod uwagę tak zwaną strefę przemarzania. Biorąc pod uwagę te czynniki można ustalić na jakiej głębokości można będzie kopać fundamenty. W większości miejsc w Polsce taka strefa przemarzania wynosi do jednego metra. Budując dom bez piwnicy zawsze fundament musi się znaleźć poniżej tej strefy przemarzania.

Pozwolenia na budowę

Pozwolenia na budowę Pozwolenie na budowę to pierwszy etap jaki należy przejść, aby móc wybudować dom. Przed budową domu trzeba uzyskać na to wszelkie niezbędne zezwolenia. Trzeba przejść przez szereg formalności, aby móc uzyskać pozwolenie na budowę. Trzeba wybrać projekt. Może być on stworzony dla nas w sposób indywidualny lub możemy wybrać jeden z gotowych projektów jakie są dostępne w internecie. Zbieramy wszelką dokumentację jaka jest niezbędna, aby uzyskać takowe zezwolenie. Musimy wybrać się do energetyki i podpisać umowę o przyłączenie światła i gazu, a także ustalić warunki przyłączenia wody i kanalizacji. Jeśli jest konieczność trzeba wybudować studnię. Musimy również zbadać grunt na, którym na stanąć dom. Nie zawsze jest to konieczne. Jeśli już uzyskamy pozwolenia musimy zgłosić rozpoczęcie robót budowlanych. W tym etapie będziemy potrzebować pomocy geodety, który stworzy dla nas mapę projektową oraz naniesie na nią wszystkie przyłącze. Niezbędny jest też architekt, który stworzy nam projekt naszego domu i będzie miał nadzór nad budową. Przyda się również pomoc geotechnika i wykonawców przyłączy. Nadzór budowlany nad naszym projektem będzie miał inspektor nadzoru inwestycyjnego. Musimy również zatrudnić kierownika budowy i wykonać kosztorys naszej inwestycji. Taki kosztorys może nam wykonać ekipa budowlana, jaką mamy zamiar zatrudnić do budowy naszego wymarzonego domu.

Dom to moja świątynia

Dom to moja świątynia Wybudowanie domu nie jest łatwe, ale da nam wiele radości. Zaczynając budowę domu nie wiemy jak szybko uda nam się w tym domu zamieszkać, ale mamy nadzieje, że wybudowany dom pozwoli nam poczuć, że mamy swoje ukochane miejsce na ziemi. Wybudowanie domu związane jest z wieloma etapami przez jakie musimy przejść. Trzeba odwiedzić wiele urzędów, aby móc uzyskać pozwolenie na budowę. Wiąże się to ze sporymi kosztami. Najwięcej z tego przypadnie architektowi i geodecie. Są to dwie osoby, które są niezbędne, abyśmy mogli starać się o zezwolenie na budowę. Dom jest miejscem, gdzie cała rodzina może czuć się w pełni szczęśliwa. Każdy powinien mieć w nim swoje miejsce. Wiele osób uważa, że dom to tylko budynek i tak naprawdę liczy się tylko i wyłącznie rodzina, która w nim zamieszka. Jest to poniekąd prawda, ale jeśli nie będzie budynku jako takiego rodzina nie będzie miała swojego miejsca na ziemi i tym samym nie będzie ona w pełni szczęśliwa. Chyba każdy z nas marzy o swoim własnym domu. Nie konieczne musi być to dom jednorodzinny. Można wybudować dom szeregowy, bliźniak, czy też wykupić mieszkanie w bloku. Ważne, aby każdy z nas miał swoje miejsce na ziemi i mógł się w nim schronić przed deszczem, wiatrem, śniegiem, oraz mieć miejsce do którego zawsze będzie mógł wrócić z każdej podróży, czy to bliskiej, czy to bardzo dalekiej. Dom zawsze będzie miejscem, gdzie możemy na nowo zamieszkać.

Etapy budowy domu

Etapy budowy domu Wybudowanie domu jest wyzwaniem, ale efekt końcowy wszystko nam wynagrodzi. Chcąc wybudować dom trzeba najpierw uzbroić się w cierpliwość i pozałatwiać wszystkie formalności jakie są do tego niezbędne. Budowa domu nie należy do łatwego zadania, ale jeśli już uda się go postawić z pewnością da nam to wiele satysfakcji. Na samym początku musimy kupić działkę. Osoby, które posiadają takową działkę mogą już sporo zaoszczędzić. Bardzo ważna jest też ekipa budowlana. Na nich nie warto oszczędzać. Powinni być to dobrzy fachowcy, którzy znają się na swojej pracy. Budowanie domu można podzielić na sześć podstawowych etapów. Pierwszym jest uzyskanie pozwoleń na budowę. Trzeba powyciągać potrzebne do tego mapy, uzgodnić warunki zagospodarowania terenu, uzyskać zgodę na zjazd na działkę, a także uzgodnić warunki przyłączenia ścieków i wody. Drugi etap to stan zerowy domu. Trzeci etap to stan surowy otwarty czyli bez okien i drzwi. Czwarty etap wzbogacony jest już o okna i drzwi i nazywa się stanem surowym zamkniętym, gdzie położone są już instalacje i suche tynki. Kolejny piąty etap to prace wykończeniowe i montaż. Ostatni z etapów to etap, w którym kończy się budowę domu. Jest to etap, na który każdy oczekuje najbardziej. Wówczas można się już wprowadzać do swojego wymarzonego domu. Jak widać etapów budowy domów jest bardzo dużo, ale warto przez nie przejść, aby móc spełnić swoje marzenie o własnym miejscu na ziemi.

Budowa domu krok po kroku

Budowa domu krok po kroku Budowa domu to nie lada przedsięwzięcie organizacyjne dobrze jest się do niego solidnie przygotować tak by w trakcie zaskoczyło nas jak najmniej rzeczy. Zakładając, że mamy już wybraną i zakupioną działkę powinniśmy zacząć od najważniejszego dokumentu bez, którego nie będzie się dało wystartować czyli pozwolenie na budowę. Do uzyskania pozwolenia niezbędne będą takie dokumenty jak projekt domu który zamierzamy wybudować dodatkowo powinniśmy uzyskać warunki przyłączenia mediów. Niezbędne do rozpoczęcia budowy będzie tez podłączenie takich mediów jak prąd i woda, najlepiej od razu wykonać wszystkie przyłącza. Kiedy uzyskaliśmy pozwolenie na budowę należy zatrudnić kierownika budowy i geodetów by wytyczyli przyszły dom na mapie. Po tych czynnościach możemy przejść do pierwszego etapu budowy czyli fundamentów. Budując fundamenty należy pamiętać o wykopie na odpowiednią głębokość oraz ewentualnym odwodnieniu jeśli mamy do czynienia z podmokłym terenem. Istotną sprawą jest izolacja przeciw wilgoci w tym celu fundamenty smaruje się specjalnym preparatem oraz zabezpiecza folią kubełkową. Następnie możemy przystąpić do budowy ścian i komina oraz tworzenia instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Ta część budowy przebiega dość szybko dzięki czemu z gotowymi ścianami i kominem możemy rozpocząć rozprowadzanie pozostałych instalacji oraz rozpocząć przygotowania pod budowę dachu. Zadaszony dom pozwoli na rozpoczęcie prac wykończeniowych i dotarcie do celu czyli stanu surowego. To jak będzie wyglądał dach i z jakiego materiału zostanie wykonany zależy w pełni od inwestora takie decyzje możemy podjąć już w momencie tworzenia projektu. Fundamenty, ściany i dach to już powoła sukcesu teraz pozostaje wykończenie domu od wewnątrz.