Budowa domu

Kategorie

Wpisy

O serwisie

Każdy dom, aby można było wybudować musi mieć solidny fundament. Na samym początku budowy fundamentów trzeba wykonać ich obrys wyznaczając punkty orientacyjne. Takie punkty wyznaczy nam na działce geodeta. W projekcie budowlanym ustalone są głębokości wykopów pod fundament. Wpływ na taką głębokość ma wiele czynników. Wykop będzie większy jeśli dom będzie posiadał piwnicę. Ma znaczenie także nośność gruntów i poziom na jakim pojawi się woda. Trzeba również brać pod uwagę tak zwaną strefę przemarzania. Biorąc pod uwagę te czynniki można ustalić na jakiej głębokości można będzie kopać fundamenty. W większości miejsc w Polsce taka strefa przemarzania wynosi do jednego metra. Budując dom bez piwnicy zawsze fundament musi się znaleźć poniżej tej strefy przemarzania.

Wpisy z Wrzesień, 2015

Wybieramy projekt domu

Wybieramy projekt domu Odpowiedni projekt to połowa sukcesu. Każdy powinien czuć się w domu bezpiecznie i znaleźć w nim swoje miejsce. Budowanie domu związane jest z dużym wydatkiem. Samo uzyskanie zezwoleń wymaga nie tylko posiadania dużej ilości pieniędzy, ale też i masy nerwów. Trzeba chodzić od biura do biura i zbierać wszystkie dokumenty. Wybierając odpowiedni dla siebie projekt trzeba wybrać, taki który będzie dla naszej rodziny najbardziej funkcjonalny. Projekty można zamówić przez Internet. Zwykle opłata ta jest mniejsza niż u architekta, ale też trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli zdecydujemy się na gotowy projekt każda zmiana będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami. Wybierając projekt na zamówienie możemy tak go dostosować, aby odpowiadał nam pod każdym względem. Gotowe projekty są tańsze, ale lepiej wybrać projekt indywidualny. Możemy dopasować plan do naszych potrzeb i pozmieniać go tak jak tylko chcemy. Projekty jakie są dostępne w internecie można zamówić już za 1500 złotych. Cena jest rozsądna, ale już nic w takim projekcie nie zmienimy. Zanim projekt zostanie ukończony możemy zlecić jeszcze jakieś poprawki. Jeżeli już otrzymamy pozwolenie na budowę danego budynku nie będziemy mogli zmieniać. Szukając architekta dobrze jest zapytać go, aby pokazał kilka projektów jakie już zrealizował. Od razu można zauważyć, czy zna się na rzeczy. Musi być to osoba solidna i w pełni odpowiedzialna za to co robi.

Gdyby nie formalności

Gdyby nie formalności Ilość formalności jakie trzeba załatwić przed budową domu jest naprawdę ogromna. Jeżeli chcemy wybudować dom nie możemy tego zrobić od tak. Musimy uzyskać na to pozwolenie. Biurokracja ma swoje prawa i bez niej nie możemy postawić, nawet maleńkiej ścianki naszego domu. Formalności związanych z budową domu nie da się pominąć. Przyjdzie nam chodzić po urzędzie gminy, starostwie, odwiedzać biura dostawy gazu i prądu, a także biura komunalne. Dopiero, kiedy odwiedzimy wszystkie te miejsca będziemy mogli starać się o zezwolenie na budowę. Nagroda na zakończenie tej męki formalnej jest bardzo duża. Dom, o którym każdy z nas marzy. Już przed kupnem działki warto wiedzieć jaki dom chcemy wybudować, aby się na tej działce zmieścił. Działka powinna spełniać kilka wymogów. Wybudowany na niej dom musi być odsunięty co najmniej cztery metry od każdego z sąsiadów i co najmniej sześć metrów od drogi. Jeśli graniczymy z lasem musimy się od niego odsunąć o dwanaście metrów. Do uzyskania pozwolenia na budowę będzie nam potrzebny projekt architektoniczny w trzech egzemplarzach. Oświadczenia dostawców gazu, wody i prądu, a także warunki jakie należy spełniać, aby podłączyć do budynku media. Projektant powinien również dołączyć kopie uprawnień jakie posiada, a także dowód, że dana nieruchomość należy do inwestora. Dopiero po uzbieraniu tych wszystkich dokumentów możemy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Plusy i minusy budowy piwnicy

Plusy i minusy budowy piwnicy Dawniej piwnica była nieodłącznym elementem każdego budynku natomiast dzisiaj coraz częściej rezygnuje się z jej budowy z różnych powodów. Zanim rozpocznie się budowa domu należy podjąć parę strategicznych decyzji układając plan budowy i tworząc projekt. Jedną z tych kwestii jest odpowiedź na pytanie czy dom będzie podpiwniczony czy nie ? Główny wpływ na decyzję odnośnie budowy piwnicy mają koszty. Budowa domu z piwnicą będzie zdecydowanie droższa dodatkowo jeśli budujemy na podmokłym terenie trzeba będzie zapłacić więcej za odwodnienie i zabezpieczenie piwnicy. Właściciele domów z piwnicą często narzekają na wilgoć i ciągłą walkę z wodą, oczywiście dzisiejsze technologie pozwalają zniwelować te objawy praktycznie do zera jednak wiąże się to z dużymi kosztami. Podpiwniczony dom to również wiele plusów – idealne miejsce na kotłownie, dodatkowa przestrzeń do magazynowania różnych rzeczy np. przetworów, narzędzi. Warto również wiedzieć, że budowa domu z piwnicą różni się trochę od domu niepodpiwniczonego. Przede wszystkim trzeba wykonać większy wykop pod dom oraz zużyć więcej materiałów do budowy. Tak naprawdę decyzję o budowie piwnicy każdy musi podjąć sam. Jeśli mówimy o przypadku kiedy teren nie jest podmokły to wystarczy się zastanowić nad następującymi kwestiami : Czy potrzebuję dodatkowego miejsca w piwnicy ? Gdzie będzie znajdować się kotłownia i czy może być umieszczona w piwnicy ? Czy mój kosztorys i zasobność portfela pozwala mi na budowę piwnicy? Podpiwniczenie warto robić tylko wtedy kiedy naprawdę go potrzebujemy w innych przypadkach spowoduje to dodatkowe koszty i niepotrzebne straty ciepła, które potem odczujemy przy rachunkach za ogrzewanie.

Czy warto wybudować dom

Czy warto wybudować dom Wybudowanie domu jest związane ze sporym wydatkiem, ale czy warto go ponieść? Przez ostatnie kilkanaście lat ludzkość znacząco się rozwinęła. Mamy wiele nowych technologii o jakich jeszcze nasi dziadkowie nie mieli zielonego pojęcia. Z biegiem czasu ludzie zaczęli mieć coraz to większe wymagania. Dawniej wystarczył nam dach nad głową i pełen talerz jedzenia, aby być w pełni szczęśliwym. Dziś potrzebujemy czegoś więcej. Coraz więcej z nas marzy o swoim własnym domu marzeń. Koszta jakie wiążą się z budową są jednak dosyć duże, ale i tak wiele osób nie zastanawia się tylko decyduje się na budowę domu. Pieniądze można zdobyć na wiele różnych sposobów. Najlepszym i najbardziej opłacalnym jest uzbieranie całej potrzebnej kwoty. W takim przypadku nie będziemy mieć żadnych innych dodatkowych opłat związanych ze zdobyciem pieniędzy. Będą to nasze oszczędności i będziemy mogli wydać je na co tylko chcemy. Innym sposobem na znalezienie pieniędzy na nowy dom jest kredyt bankowy. Wystarczy udać się do banku i wybrać odpowiednią kwotę kredytu. Bank sprawdzi naszą zdolność kredytową i zdecyduje, czy może nam tyle pożyczyć. W lepszej sytuacji są osoby, które mają na sprzedaż mieszkanie, czy też działkę. Za uzyskane ze sprzedaży pieniądze mogą postawić swój wymarzony domek. Warto dołożyć wszelkich starań, aby wybudować dom o jakim marzymy. Będzie nam służył na lata, a w przyszłości nasze dzieci otrzymają go po nas w spadku.

Koszty uzyskania pozwoleń na budowę domu

Koszty uzyskania pozwoleń na budowę domu Pozwolenia na budowę związane są z kosztami, warto wiedzieć na jakie trzeba się przygotować. Pierwszymi kosztami jakie poniesiemy uzyskując pozwolenie na budowę są opłaty związane z wypisem i wyrysem z planu zagospodarowania przestrzennego. Opłata za każdy z tych dokumentów jest w granicach około 50 złotych. W niektórych przypadkach będziemy potrzebować wypisu z księgi wieczystej. Taki wypis nie jest bardzo drogi i wynosi około 30 złotych. Należy jednak pamiętać, że wypis z księgi wieczystej jest ważny tylko jeden miesiąc i po tym czasie będziemy potrzebować nowego wypisu. Wyżej wymienione koszta nie są przerażające. Wydatki zaczynają się, kiedy zamawiamy u geodety mapę do celów projektowych. W zależności od tego jak duża jest działka taka mapa kosztuje w granicach 700 złotych za hektar. Mapa do celów projektowych obejmuje nie tylko naszą działkę, ale trzydzieści metrów z każdej jej strony, za które też trzeba zapłacić. Kolejnym z większych wydatków jest projekt budowlany. Jego cena wynosi około 2000 złotych w zależności od rodzaju domu. Do tego wszystkiego dochodzi opłata za nadzór budowlany w wysokości około 1500 złotych. Do wydatków należy doliczyć jeszcze koszty przygotowania projektów przyłączeń. Każda z instalacji kosztuje około 1000 złotych. Całkowity koszt uzyskania pozwolenia na budowę wynosi około 6000 złotych. Suma jest dosyć duża, ale takowe pozwolenie jest niezbędne, abyśmy mogli zacząć się budować.