Budowa domu

Kategorie

Wpisy

O serwisie

Każdy dom, aby można było wybudować musi mieć solidny fundament. Na samym początku budowy fundamentów trzeba wykonać ich obrys wyznaczając punkty orientacyjne. Takie punkty wyznaczy nam na działce geodeta. W projekcie budowlanym ustalone są głębokości wykopów pod fundament. Wpływ na taką głębokość ma wiele czynników. Wykop będzie większy jeśli dom będzie posiadał piwnicę. Ma znaczenie także nośność gruntów i poziom na jakim pojawi się woda. Trzeba również brać pod uwagę tak zwaną strefę przemarzania. Biorąc pod uwagę te czynniki można ustalić na jakiej głębokości można będzie kopać fundamenty. W większości miejsc w Polsce taka strefa przemarzania wynosi do jednego metra. Budując dom bez piwnicy zawsze fundament musi się znaleźć poniżej tej strefy przemarzania. debaty polityczne Artur Dmochowski osb stop fire

Wpisy z Sierpień, 2015

Kanalizacja

Kanalizacja Jedną z instalacji jaka musi być doprowadzona do naszego domu jest kanalizacja. Trudno sobie wyobrazić domu, w którym nie będzie kanalizacji. Ciężko by było żyć w takim domu. Instalacja kanalizacji w każdym domu jednorodzinnym składa się albo z pionów z wentylacją, albo z zaworu napowietrzającego. Niezbędne są także podejścia do każdego z urządzeń sanitarnych jakie znajdą się w naszym domu, a także potrzebne są poziome przewody odpływowe. Kanalizacja jest niezbędna w każdej łazience i w każdej kuchni. Bardzo ważne jest, aby dokładnie przemyśleć jak będzie biegła kanalizacja. Przewody powinny być położone prosto i najlepiej bez żadnych skrętów i kolanek. Mogły by one utrudnić odpływ ścieków z poszczególnych urządzeń sanitarnych. Do ułożenia kanalizacji potrzebna jest osoba, która naprawdę się na tym dobrze zna. W zależności od tego jakie rury zostaną użyte do kanalizacji, aby był odpowiedni spadek trzeba w odpowiedni sposób te rury położyć. Główne rury odpływowe zazwyczaj montowane są pod podłogą i powinny mieć przekrój do 150 milimetrów. Zasada jakiej należy przestrzegać to nie montowanie rur kanalizacyjnych nad przewodami elektrycznymi. Jeśli doszło by do jakiegoś przecieku może dojść do zalania takich przewodów, a konsekwencje tego mogą być naprawdę bardzo duże. Kanalizacja jest niezbędna w każdym domu. Można być podłączonym do miejskiej kanalizacji, albo mieć własne szambo na swojej działce. Ważne, aby ścieki mogły gdzieś odpływać z naszego domu.

Wybieramy wykonawców

Wybieramy wykonawców Do wybudowania domu potrzebni są nam wykwalifikowani wykonawcy. Znalezienie rzetelnych i naprawdę godnych zaufania fachowców do wybudowania domu to trudne zadanie. Jest cała masa osób, które chcą zarobić i wcale nie zależy im na tym, aby nasz dom był solidnie i fachowo wykonany. Można znaleźć wiele firm, które zajmują się budową domu pod klucz. Nic nas nie będzie obchodziło. Firma zakupi materiał i sama będzie dbać o to, aby budowa była solidnie wykonana. Należy jednak być czujnym. Wiele firm próbuje oszczędzać na materiałach, jakie zużyją do budowy. Jeżeli zauważą, że inwestor nie zna się na budowie mogą wcisnąć mu gorszy materiał za duże pieniądze. Trzeba uważać i dobrze jest znaleźć osobę, która będzie sprawdzała jakich materiałów używa firma. Nie dajmy się oszukać. Bardzo ważne jest, aby podpisać z taką firmą umowę. Bardzo ważne są też kwoty zaliczek jakie chcą tego typu firmy. Nie można dawać ich zbyt wiele. Firma może wyciągnąć od nas masę pieniędzy, a później opóźniać prace budowlane. Umowę trzeba dokładnie przeczytać, aby nie natknąć się na jakieś koszta, o których nie zostaliśmy poinformowani. Bardzo ważną osobą na budowie jest kierownik budowy. Powinna być to osoba, która zna się na budowie i która jest godna zaufania. Osoba, która będzie budowała nasz dom powinna mieć doświadczenie. Powinna pokazać nam domy jakie już do tej pory postawiła. Dzięki temu będziemy widzieć, czy kierownik zna się na rzeczy.

Etapy budowy domu

Etapy budowy domu Wybudowanie domu jest wyzwaniem, ale efekt końcowy wszystko nam wynagrodzi. Chcąc wybudować dom trzeba najpierw uzbroić się w cierpliwość i pozałatwiać wszystkie formalności jakie są do tego niezbędne. Budowa domu nie należy do łatwego zadania, ale jeśli już uda się go postawić z pewnością da nam to wiele satysfakcji. Na samym początku musimy kupić działkę. Osoby, które posiadają takową działkę mogą już sporo zaoszczędzić. Bardzo ważna jest też ekipa budowlana. Na nich nie warto oszczędzać. Powinni być to dobrzy fachowcy, którzy znają się na swojej pracy. Budowanie domu można podzielić na sześć podstawowych etapów. Pierwszym jest uzyskanie pozwoleń na budowę. Trzeba powyciągać potrzebne do tego mapy, uzgodnić warunki zagospodarowania terenu, uzyskać zgodę na zjazd na działkę, a także uzgodnić warunki przyłączenia ścieków i wody. Drugi etap to stan zerowy domu. Trzeci etap to stan surowy otwarty czyli bez okien i drzwi. Czwarty etap wzbogacony jest już o okna i drzwi i nazywa się stanem surowym zamkniętym, gdzie położone są już instalacje i suche tynki. Kolejny piąty etap to prace wykończeniowe i montaż. Ostatni z etapów to etap, w którym kończy się budowę domu. Jest to etap, na który każdy oczekuje najbardziej. Wówczas można się już wprowadzać do swojego wymarzonego domu. Jak widać etapów budowy domów jest bardzo dużo, ale warto przez nie przejść, aby móc spełnić swoje marzenie o własnym miejscu na ziemi.

Plac budowy trzeba zabezpieczyć

Plac budowy trzeba zabezpieczyć Plac budowy powinien być w odpowiedni sposób zabezpieczony, aby nikomu nie stała się krzywda. W momencie, kiedy zaczynamy pierwsze prace na naszej działce trzeba zgłosić, że budowa została rozpoczęta. Teren powinien być ogrodzony i odpowiednio oznakowany. Wiele osób przed budową buduje ogrodzenie, ale nie zawsze mamy na to pieniądze. Wówczas trzeba zrobić prowizoryczne ogrodzenie, aby teren był w pełni bezpieczny dla osób trzecich. Bardzo ważne jest umieszczenie żółtej tablicy informacyjnej. Taka tablica informacyjna zawiera wszystkie informacje o budowie. Są tam informacje o inwestorze, o wykonawcach i o tym jaka inwestycja jest tutaj budowana. Na tablicy jest też napisane kto ma nadzór budowlany nad obiektem. Na tablicy powinna znaleźć się też informacja o numerze pozwolenia na budowę. Jeżeli budujemy stałe ogrodzenie nie może być ono niższe niż półtora metra. W miejscach najbardziej niebezpiecznych takich jak wykopy powinny być dodatkowe tablice z ostrzeżeniem. Droga dojazdowa na teren budowy powinna być utwardzona. Wiadomo, że będzie tam dojeżdżać ciężki sprzęt i nie może być tak, że teren będzie bardzo miękki i maszyny nie będą mogły do niego dojechać. Konieczne jest tymczasowe podłączenie przyłączy wodnych i energetycznych. Wiele osób, jeśli buduje się obok rodziny od nich ciągnie wodę i światło. Plac budowy musi być bezpieczny zarówno dla osób, które zajmują się budową jak też i dla wszystkich osób, które nieświadomie na ten teren budowy mogą się zbliżyć.

Przyłącza

Przyłącza Pod budowę domu trzeba załatwić również warunki przyłączy. Zbudowanie przyłączy nie jest powiązanie z samym posiadaniem zezwolenia na budowę. Wystarczy mieć projekt zagospodarowania działki, aby uzyskać warunki podłączenia gazu i prądu, a także wody i ścieków. Najważniejszym z przyłączy jest energia elektryczna. Składa się wniosek w odpowiednik zakładzie energetycznym, który wyda nam wniosek o warunkach przyłączenia prądu. Będzie tam, zawarta informacja, kiedy zostanie podłączony prąd i jakie opłaty będą się z tym wiązały. Kolejnym przyłączem jest przyłącze gazowe. Trzeba złożyć wniosek w rejonowej gazowni. Jeżeli nasz dom będzie stał w miejscu, gdzie nie ma gazowni i będziemy używać gazu z butli ten krok możemy pominąć. Przyłącze wodne i kanalizacyjne musi znaleźć się w każdym domu. Uzyskamy warunki zaopatrzenia naszego budynku w wodę i podłączenie go do ścieków. Może zdarzyć się sytuacja, kiedy wodę i kanalizację będziemy musieli zapewnić sobie we własnym zakresie. Woda, kanalizacja, światło i gaz to cztery podstawowe przyłącza jakie musimy mieć w swoim domu. Warunki ich podłączenia są niezbędne, jeśli chcemy uzyskać pozwolenie na budowę. Mamy jeszcze inne instalacje, takie jak telekomunikacja. Chodzi tutaj o podłączenie telefonu i Internetu. Nie jest to jednak taka instalacja, która w danym domu musi się znaleźć. Telefon i Internet nie musi być w każdym domu i to, czy podłączymy te media zależy tylko i wyłącznie od nas.